Mieszkając za miastem byłem skazany od zawsze na wolny internet radiowy, duże pingi i słabe transfery. Dodatkowo musiałem za niego płacić, więc kiedy tylko pojawił się darmowy internet Aero2 zdecydowałem się spróbować.

Małe podsumowanie:

  • internet osiąga prędkości do 512 kb/s – z doświadczenia wiem, że czasami trochę więcej
  • co godzinę zrywa połączenie – większość modemów ma opcję automatycznego ponownego łączenia
  • pasma 900 MHz lub 2500MHz – to drugie na razie szczątkowe
  • ma działać do 21.12.2016r.

Co zrobić aby móc się cieszyć darmowym internetem?

Pierwszym krokiem jest zamówienie karty SIM, wszystko wytłumaczone jest na oficjalnej stronie: jak zamówić internet Aero2.  Niestety musimy zapłacić za wysyłkę karty i depozyt, ale nie są to duże koszta, na pewno nie przekroczą miesięcznego abonamentu za zwykły internet.

Następnie kupujemy modem, w moim przypadku jest to Huawei e3131 – niebrandowany przez Play. Kosztuje ok. 100zł. Z podłączeniem męczyłem się trochę czasu, sprawdzałem na dwóch komputerach, w końcu skasowałem wszystkie programy (o których konieczności instalacji naczytałem się na różnych forach) i sprawdziłem stronę oficjalną. Po podłączeniu modemu otworzy nam się domyślna przeglądarka internetu i ukaże strona pod adresem 192.168.1.1, w zakładce Settings > Profile Management, klikamy New, Profile name: Aero2, APN: darmowy, User name i Password zostawiamy puste. Działa 🙂 Oczywiście jeśli jest chociaż jedna kreska zasięgu i kliknęliśmy Connect. W „Connection Settings” możemy jeszcze zaznaczyć wszystko, aby internet sam się łączył i odnawiał połączenie.

Co zrobić aby zwiększyć ilość kresek?

W moim przypadku zależność była taka, że modem wpięty bezpośrednio do komputera nie odbierał nic, dopiero przeniesienie laptopa na parapet poprawiało odbiór, szybko znalazłem przedłużacz USB którym połączyłem modem z komputerem, złapałem 4 kreski! Kabel o długości 3m kosztował 14zł.  Wcześniej myślałem o zakupie zewnętrznej anteny, przeczytałem pełno postów na ten temat na forach, ale zwykły kabel USB i wystawienie modemu do okna zadziałało – radzę od tego zacząć. Mogę jeszcze poradzić nie kupowanie najtańszych anten dookolnych z allegro, podobno więcej szkodzą niż pomagają, samemu nie próbowałem. Warto zaznaczyć, że „ilość kresek” jest bardzo niemiarodajnym wskaźnikiem, właściwie nie wiadomo czego, ale jednocześnie wystarczy nam jedna kreska do prawidłowego działania Aero2.

Czy warto?

Warto! jest za darmo, nawet jeśli musimy ponieść koszty – 27zł + 100zł + 14zł = 141zł. Nie jest demonem szybkości, ale zupełnie wystarcza do codziennego użytkowania, jeśli zapomnimy o filmach HD i graniu przez internet. Świetnie też sprawdzi się w komórce lub tablecie, jednak proszę wcześniej poczytać czy działa z danym modelem, bo z tym bywa różnie.