Chociaż nie jestem designerem, posiadam podstawową wiedzę na temat czcionek, formatowania tekstu na stronie, wysokości wiersza, czy rozstrzelenia liter. Pomimo tego na moim blogu do tej pory były małe słabo czytelne (szare!) literki. Postanowiłem to zmienić!

Nie jestem wiernym czytelnikiem bloga Zombie Samurai, ale obserwuję go na facebooku, ostatnio dodał on bardzo ciekawą prezentację pod tytułem: Jak stworzyć ładny blog? , film trwa 8 minut i zawiera bardzo cenne wskazówki. Polecam! Jednak to nie on zmusił mnie to wprowadzenia zmian.

Zrobiła to ta strono-książka: Praktyczna typografia wg. Matthew’a Butterick’a , już pierwsze akapity dają nam przystępne wskazówki, jednocześnie przykładem może być sama strona, wystarczy spojrzeć do źródła i wiemy o co chodzi.

Jak poprawić czytelność tekstu na swojej stronie:

  • powiększyć czcionkę, powinna mieć rozmiar między 15 a 25px
  • wysokość wiersza: wartość line-height w css, między 120 a 145%
  • długość linii powinna wynosić od 45 do 90 znaków, u mnie 86 znaków ze spacjami – mieszczę się idealnie 🙂
  • kolor tekstu musi kontrastować z tłem

Tylko 4 punkty i blog od razu wygląda lepiej! Następnym krokiem będzie rezygnacja z Helvetica i Arial.

Trochę reklamy: jeśli po przeczytaniu tego tekstu zauważyłeś, że tekst na Twojej stronie nie jest czytelny, a chciałbyś to poprawić, zgłoś się do mnie: kontakt . Razem z pomocą designera z którym współpracuję zajmiemy się tym, on przedstawi Ci nowy CZYTELNY wygląd Twoich tekstów, a ja to zakoduję.