W ostatnią sobotę miałem przyjemność uczestniczyć w DevMeetingu „Single Page Apps w oparciu o AngularJS”, wydarzenie odbyło się w biurze firmy CodeWise.

Cięcie i kodowanie stron internetowych w HTML i CSS w pewnym momencie zaczyna się nudzić, PHP nigdy mnie bardzo nie pociągało (chociaż mam na swoim koncie prosty CMS i kilka szablonów WordPress), za to widzę przyszłość w JavaScript. Ma on coraz więcej zastosowań, począwszy od prostych gier, ta technologia powoli zastępuje znienawidzony Adobe Flash, po rozwiązania back-endowe w Node.js i wiele, wiele innych.

Przebieg szkolenia.

Szkolenie było prowadzone z wykorzystaniem innowacyjnej platformy https://xplatform.org/. Każdy uczestnik miał za zadanie obejrzeć przygotowane interaktywne wideo, a następnie wykonać zadania. W każdym momencie można było zastopować filmik i pobawić się przedstawionym na nim kodem. Zaraz obok mamy podgląd wykonywanej przez nas aplikacji która natychmiast się aktualizuje i przedstawia wprowadzone przez nas zmiany. Używając na co dzień Sublime Text i LiveReload czułem się jak w domu.

Zadania zostały podzielone na trzy kategorie: obowiązkowe, warte do zrobienia i zadania z gwiazdką. Dla mnie strzał w 10! Jako osoba która miała do czynienia pierwszy raz z Angularem mogłem się skupić na podstawowych zadaniach, chociaż nie miałem też większego problemu z rozwiązaniem części zadań z drugiej grupy. Bardziej zaawansowane osoby które na co dzień zajmują się pisaniem aplikacji nie mogły się nudzić dzięki zadaniom z gwiazdką.

Na szkoleniu tworzyliśmy prosty sklep internetowy, pozwalający posortować i zamówić wybrane produkty.

Czego się nauczyłem?

Muszę przyznać, że przez większość czasu siedziałem z otwartą z wrażenia buzią. Wiedziałem, że Angular jest chwalony i polecany przez wiele osób, ale bardzo zaskoczyła mnie prostota niektórych działań. Często wystarczy napisać jedną linijkę kodu i już otrzymujemy fajny efekt. Z drugiej strony, potem człowiek się zastanawia pół godziny jak to zostało zrobione i dlaczego działa, ale od tego są mentorzy! Osoby z ogromną wiedzą które wszystko z chęcią wytłumaczą.

Pomijając podstawy Angulara zauważyłem, że przykładam co najmniej równą wagę do wyglądu nawet testowej aplikacji co do jej kodu. Dzięki zainteresowaniu RWD, Mobile First i projektowaniu stron z użyciem Bootstrap nie miałem problemu z szybkim i prostym użyciem gridu, czy podstawowym zaprojektowaniem UX testowej aplikacji. Znając powyższe rzeczy w najbliższych dniach planuję skupić się na kodzie.